وردپرس آموز | آکادمی آموزش وردپرس ایران

حرفه ای شدن در تولید محتوای صوتی به روش آلن دلون

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter

فهرست محتوا

با سلام خدمت شما دوستان عزیز
در این مقاله می خواهم شما را با درست کردن محتوای صوتی و نکات لازم برای درست کردن آن آشنا کنم. محتوای صوتی چیست و چگونه ساخته می‌شود؟ این سوالی است که شاید ذهن خیلی از شما را به خود درگیر کرده است.
محتوای صوتی ؛ نوعی از ابزار تولید محتوای دیجیتالی است که به کاربران امکان می‌دهد تا همه جا بدون دسترسی به اینترنت، از طریق دانلود پادکست مورد نظر خود، موضوعی را گوش کنند.
استقبال از محتوای صوتی در حال افزایش است و اگر سری به نمایشگاه‌های کتاب بزنید، متوجه این موضوع خواهید شد.

یادآوری: من چالش چهل روز محتوا نویسی راه انداختم تا به تمام کسانی که دوست دارند محتوا نویسی را یادبگیرند در این راه آنها را همراهی کنم تا این حرفه را به راحتی آموزش ببیند و کسب در آمد کنند. در جلسه قبلی نیز درباره تاثیر فونت نوشته در کاربر و معرفی بهترین فونت را نیز توضیح دادیم.

محتوای صوتی - پادکست

چگونه یک محتوای صوتی درست کنیم؟

برای شروع از ضبط کننده‌ها مثل موبایل خود شروع کنید. میکروفن‌های یقه‌ای،نیز شروع خوبی برای تولید پادکست صوتی است.رکوردرهای خوبی هم باید داشته باشید.
که برای اندروید، از Easy Voice Recorder یا Titanium Voice Recorder استفاده کنید. اپ Anchor نیز برای تولید پادکست صوتی توصیه می‌شود.

با نحوه ی ساخت محتوای صوتی به‌صورت (VOIP)آشنا شوید

۱٫ همواره ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر از میکروفن فاصله بگیرید.
۲٫ از هندزفری یا هدست استفاده کنید.
۳٫ برای ضبط پادکست صوتی، به اتاقی با عایق صوتی نیاز دارد یا جایی که محیط آرام و بدون صدای خودرو و محیط باشد.
۴٫ همواره نوتیفیکیشن گوشی موبایل را خاموش کنید یا گوشی را روی سایلنت یا حالت هواپیما قرار دهید تا در زمان تولید پادکست صوتی، دریافت پیامک یا تماس‌ها، سبب ایجاد صدایی از موبایل نشود که بعدها نیازمند حذف آن از طریق ادیتورها شوید.
۵٫ تا آنجایی که امکان دارد و می‌توانید، از تکان‌های مختلف پرهیز کنید. در تولید پادکست صوتی، راه نروید که صدای نفس‌های شما، روی متن گفتار شما، تاثیرگذار نباشد.
۶٫ همواره چند بار برای ساخت پادکست صوتی تلاش کنید تا به نسخه نهایی برسید.
۷٫ همواره از حرفه‌ای‌های طراحی و تولید پادکست صوتی، مشورت بگیرید.
۸٫ پادکست صوتی نیز، نیازمند سناریویی برای تولید محتوا دارد.

با نحوه ی ساخت محتوای صوتی بصورت تماس تلفنی یا با اسکایپ آشنا شوید

۱٫ تماس را روی اسپیکر نزنید.
۲٫ برای ضبط پادکست صوتی به صورت تماس تلفنی، به اتاقی با عایق صوتی نیاز دارد یا جایی که محیط آرام و بدون صدای خودرو و محیط باشد.
۳٫ همواره نوتیفیکیشن گوشی موبایل را خاموش کنید یا گوشی را روی سایلنت یا حالت هواپیما قرار دهید تا در زمان تولید پادکست صوتی، دریافت پیامک یا تماس‌ها، سبب ایجاد صدایی از موبایل نشود که بعدها نیازمند حذف آن از طریق ادیتورها شوید.
۴٫ بزرگترین اشتباهی که در طراحی و ساخت پادکست‌هایی که مهمان دارند، رخ می‌دهد، تفاوت شدت صدا بین میزبان و مهمان است. این موضوع، شونده را به شدت اذیت می‌کند و شاکی می‌شود که صدای یکی، بلندتر و صدای دیگری، ضعیف‌تر است.
۵٫ اگه صدای خود را جدا ضبط کردید و صدای مهمان را همین‌طور، اینجا کار شما برای تولید پادکست صوتی، راحت است. به تکنیک یکسان کردن این دو صدا که Loudness Normalization گفته می شود، رجوع کنید. این کار با نرم‌افزارهای ادیت صدا نیز انجام شدنی است.

نکاتی درباره ساخت پادکست که بهتر است بدانید

۱٫ در ساخت پادکست، تصویری وجود ندارد. در نتیجه همه تمرکز را باید در صدایی گذاشت که به گوش شنونده می‌رسد. همپنین پادکست باید آرام و جذاب و با ریتم ملایم و همراه به موسیقی متن باشد تا شنونده خسته نشود. اگر این صدا کسل کننده باشد یا خیلی طولانی، مخاطب زده شده و دنبال نخواهد کرد. پس، فراز و فرود ها را رعایت کنید.

۲٫ یکی از روش‌هایی که می‌توان شنونده پادکست صوتی را درگیر محتوایی که در اختیار او قرار می‌دهید، کرد،بیان عنوان‌های پادکست است. عنوان را در اول پادکست بگویید تا تکلیفش
مشخص شود. پیش از ورود به بخش بعدی مطالب در پادکست، این گونه بگویید: “دوستان، حالا که عنوان‌بندی را مرور کردیم، به سراغ قسمت بعدی می‌‌رویم.

۳٫ در زمان ساخت پادکست، به این نکته توجه کنید که چه چیزی می‌خواهید به مخاطب ارائه کنید. چند دقیقه طول می‌کشد و چه حجمی دارد. بسیارند؛ افرادی که پادکست‌های کوتاه رو بیشتر می‌پسندند.بهتر است زمان پادکست ها بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه باشد. البته استانداردی وجود ندارد.

۱۰ نکته برای آشنایی با تولید پادکست حرفه‌ای ؟

محتوای صوتی

• به موقعیت دهانتان توجه کنید!: این نکته واقعا مهم است که هنگام ضبط، موقعیت دهان نسبت به میکروفن مناسب باشد. اگر از مكان دور شوید به طور مستقیم در كیفیت صدا منعكس خواهد شد. سعی کنید نوک بینی و یا نوک لب‌هایتان پاپ وقتی صحبت می کنید. در لپ تاپ فیلتر مشخص باشد. البته این موارد با تمرین به دست می‌آید و در طول زمان به آن می‌رسید.

• بیرون از نقطه قرمز بمانید: فرکانس صدا از سبز، زرد و قرمز تشکیل شده است برای ضبط صدا به صورت حرفه‌ای بهتر است در محدوده سبز و زرد بمانید زیرا ورود به محدوده قرمز
باعث می شود نتوانید سطح صدای خود را به سبز یا زرد برگردانید. با نرم افزارهای صدا که هم اکنون موجود است می‌توانید فرکانس صدای خود را در بخش‌هایی که لازم است بالا ببرید.

• ثابت قدم بمانید: یکی از رایج ترین سوالات این است که « قسمت های پادکست باید چه مدت باشد؟» این در واقع یک سوال معمول برای هر پلتفرم انتشار است، یعنی یک کتاب، یک پست وبلاگ، یک ویدیو یا یک قسمت پادکست. پاسخ همه این سوالات این است، تا زمانی که نیاز باشد. هیچ تعداد جادویی وجود ندارد و این بستگی به نوع محتوایی که می‌خواهید تولید کنید و همچنین سبک خودتان دارد. تعداد زیادی پادکست بزرگ وجود دارد.
که فقط سه تا پنج دقیقه طول می‌کشد.و برخی از پادکست‌هایی که طولانی‌تر بیست دقیقه، سی دقیقه و گاهی حتی یک ساعت است. شما مخاطبان خود و نوع محتوایی را که در آن قرار داده اید، می شناسید.

بنابراین برای مشخص کردن مدت زمان در نحوه ساخت پادکست، می‌توانید براساس نظر مخاطبان مدت لازم را تعیین کنید.فقط به خاطر داشته باشید گرفتن یک ریتم خوب برای شما و برای شنوندگان شما مفید خواهد بود. تا آنها بدانند چه چیزی انتظار می رود و چه زمانی برای تماشای نمایش خود هر زمان اختصاص دهند.

• پادکست را برای معرفی خودتان بقاپید: قسمت ابتدایی پادکست‌ها، مقدمه نام دارد که در این بخش شما آزادی عمل زیادی دارد.و می‌توانید به معرفی خودتان بپردازید. قدرت این بخش را دست کم نگیرید و از آن استفاده کنید.
کوتاهترین مقدمه مناسب این است، “این برنامه قسمت… از سری برنامه آموزشی …مربوط به شرکت … می باشد”. برای بخش مقدمه موسیقی را فراموش نکنید.زیرا اثر بالایی بر ذهن مخاطبان برای ادامه همراهی شما دارد.

• تنها یادتان باشد از موسیقی‌هایی استفاده کنید که حق مالکیت نداشته باشد.تا دچار دردسرهای حقوقی نشوید. با قسمت پایانی پادکست مخاطب را جذب کنید: قسمت پایانی یک پادکست اهمیت زیادی دارد.

• با این بخش که در بسیاری از قطعات صوتی به فراموشی سپرده شده، می توانید مخاطب را نگه داشته و با خود همراه سازید. کافی است راه‌های ارتباطی خود را در این بخش معرفی کنید.

• از پادکست مخاطب را به وب سایت خود متصل کنید: این یکی از راه‌های هوشمندانه برای همراه سازی مخاطبان با خودتان است.زمانی که آنها به وب سایت منتقل شوند به راحتی می‌توانند در جریان سایر اطلاعات کاری شما قرار بگیرند.

به تقسیم بندی پادکست بله بگوئید: اگر مدت زمان پادکست شما طولانی است بهترین کار تقسیم بندی آن است زیرا با این شیوه می‌توانید پاسخگوی سلایق مخاطبان گوناگون خود باشید.احتمالاخود شما هم تجربه این مورد را داشته‌اید که یک برنامه تلویزیونی و یا رادیوی را تنها بخاطر یک آیتم خاص دنبال کنید.

• مطالب بیهوده را دور بریزید: اینکه چه مطلبی بیهوده است شما باید این مورد را با توجه به در نظر گرفتن علایق و سلایق مخاطبانتان پیدا کنید.حذف موارد هجو از پادکست باعث می‌شود که مخاطبان بیشتر و بیشتر علاقمند به شنیدن مطالب شما شوند.

• از ویرایش بیش از حد:دوری کنید از آنجاییکه شما برنامه را ضبط می‌کنید.بنابراین باید درصد حذف و نیاز به ادیت برنامه شما پائین باشد. ویرایش زیاد یک پادکست می‌تواند به محتوای آن آسیب جدی وارد کند و دل مخاطبان را بزند.

• از تولیدپادکست خود لذت ببرید: اگر تمامی مطالب بالا را رعایت کردید.حالا فقط باید از تولید پادکست خود لذت ببرید.اما اگر با گوش دادن دوباره و دوباره به آن خسته شدید.
این نشان‌دهنده این است که باید یک چیز سرگرم کننده به برنامه خود اضافه کنید.تا برای مخاطب نیز جذاب باشد.

۷+۱ نکته برای چگونگی تولید پادکست موثر

محتوای صوتی

نکته اول: شخصیت مخاطبان

شخصیت مخاطبان خود را برای تولید پادکست در نظر بگیرید: حواستان باشد که همه افراد مخاطب شما نیستند. اگر هدف اصلی شما در پادکست‌ها جذب مشتری‌های جدید است، باید بدانید مخاطبتان همه افراد نیستند.و هدف گرفتن همه به معنی این است که هیچکس را هدف نگرفته‌اید.

نکته دوم:ارزش کار

ارزش کارتان را در توازن ایجاد کنید: احتمالا، کسی در صنعت شما متوجه چگونگی ساخت پادکست شده است پس شما اولین نفر نیستید.و لازم نیست که موضوع را به خاطر اصالت محدود کنید.اما باید ارزش گذاری کارتان را در بخشی که کس دیگری این کار را انجام نداده، اضافه کنید.

نکته سوم: موضوع پادکست

مطمئن شوید که موضوع انتخابی تان را دوست دارید: از خود بپرسید که آیا می توانید با موضوعی که می‌خواهید بگوئید زندگی کنید.رشد مخاطبان تعهد بزرگی است.اگر شما از کار خود متنفر باشید،انجام این کار برای شما دشوار خواهد بود.

نکته چهارم: انتخاب ابزار

ابزار خود را برای تولید پادکست انتخاب کنید: تعدادی ابزار رایگان و کم هزینه برای ضبط پادکست وجود دارد و Sound Cloud یکی از محبوب‌ترین آنهاست. با استفاده از این پلتفرم، دانستن چگونگی ساخت پادکست و انتشار آن آسان است PodcastPeopl یکی دیگر از ابرازهای قوی است و عملکرد مشابه وب سایت با شبکه اجتماعی به کاربران توانایی بهره‌برداری از شبکه و بازاریابی در یک پلتفرم را ارائه می‌دهد. برنامه‌های Ardor و Audacity نیز توانایی ضبط و ویرایش فایل‌های صوتی را ارائه می دهد.

نکته پنجم: پرورش صدا

صدای خودتان را پرورش دهید: صداقت در مورد نحوه ساخت پادکست مهم است. در حالی که برای یک بازاریاب محتوا تطبیق لحن صدای برای محتوای نوشته شده آسان است، تاثیرگذاری بر مخاطبانی که پادکست را می‌شنوند بسیار اهمیت دارد.

«کن بلانچارد» به عنوان سازنده پادکست به کسانی که به تازگی پادکست تولید می‌کنند؛ توصیه کرده که که “خود را با گفتار، صدا و نگرش” به صورت همزمان آشنا سازند.

نکته ششم: جذاب باشید

در تولید پادکست جذاب باشید: حتی اگر شما یادداشت‌های خود را برای اولین جلسه ضبط پادکست خود آماده کرده باشید، نتیجه نهایی نباید صدایی مانند خواندن یک متن معمولی بی هیجان باشد.

پادکست خود را با شور و اشتیاق، شخصیت و ماموریتی برای سرگرم کردن و همچنین درگیر شدن مخاطبان بسازید.مراحل اولیه را که برای شناسایی چگونگی ساخت پادکست انجام داده اید، کارشناسان پیشرو می‌توانند نقش موثری در محبوبیت پادکست شما ایفا کنند.سعی کنید مهمانان را جایی به کار ببرید که شور و شوق، صدای تازه و ایده‌های جدید را برای ضبط پادکست به ارمغان بیاورند.
مردم می خواهند به صحبت‌های نفوذگران دیجیتالی گوش دهند اما آنها به کیفیت محتوای اصلی بیشتر اهمیت می‌دهند. بادقت ویرایش را انجام دهید: یک فایل صوتی که به صورت ضعیف ویرایش شده، می‌تواند اعتبار شما را به سرعت از بین ببرد.و مخاطب را از گوش دادن آن خسته کند.
ممکن است برای یادگیری نحوه ساخت پادکست به عنوان یک جزء از استراتژی بازاریابی محتوا، به سرمایه‌گذاری زیادی کنید اما این هزینه شما را به یک متخصص در ویرایش صدا تبدیل خواهد کرد.

نکته هفتم:جستجوگرهای خود را جذب کنید

کلمات کلیدی بالقوه را در عناوین پادکست و اسامی صفحات خود وارد کنید تا اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما چشم‌های موتورهای جستجو را جذب می‌کند. ایجاد یادداشت‌های مفصلی درباره محتوای هر نمایش می‌تواند اطلاعات اضافی را برای موتورهای جستجو بر اساس تخصص شما ارائه دهد.

نکته هشتم: کاریزماتیک باشید

کاریزماتیک باشید: نوعی از محتوای شنیداری که مردم بخواهند با اثبات اجتماعی، شخصیت بالا، موضوعات مرتبط و تنوع لحن گوش فرا دهند را ایجاد کنید.به مخاطب حس خوب بدهید.تشویق به اشتراک گذاری اجتماعی: با استفاده از دکمه‌های به اشتراک گذاری اجتماعی، دعوت به عمل و بررسی فرصت‌های سندیکایی، نخستین شنوندگان را به طرفداران همیشگی تبدیل کنید.

سخن پایانی

شما را با درست کردن پادکست و نکات آن آشنا کردم با به کارگیری این روش ها و خلاقیت های خودتان می توانید موفق تر نیز عمل کنید با آرزوی موفقیت برای شما همراهان عزیز.

حامد نجفی
حامد نجفی
وردپرس برای من یک آرزو یا هدف نیست بلکه یک وسیله برای رسیدن به آرزوهام هست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب زیر را حتما بخوانید